Jednym z najpowszechniejszych festiwali filmowych okazuje się Berlinale. Odbywa się on w Niemczech i nagroda główną do zdobycia jest Złoty Niedźwiedź. Początki tego ważnego wydarzenia kulturalnego sięgają ponad pół wieku temu, a ściślej pierwszy Berlinale Międzynarodowy Festiwal Filmowy odbył się w roku 1951. Tawotnica Wówczas, na wstępie, pojawiła się kultowa produkcja Alfreda Hitchcocka Rebecca. W głównej roli w tym legendarnym filmie zagrała Joan Fontaine. Naczelnym założeniem organizujących całe przedsięwzięcie było nawiązanie maksymalnie jak to było wtedy możliwe do okresu sprzed paru dekad wstecz, a mianowicie chodziło o jak najbardziej wierne odtworzenie realiów panujących w latach dwudziestych.

Nieprzypadkowo postawiono na podkreślenie akurat tego momentu w historii. Wynikało to z faktu, iż właśnie w tym czasie Berlin przeżywał swój prawdziwy rozkwit. Był on także niesamowicie dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem kultury i to nie tylko na terenie Niemiec, ale ogólnie – na skalę europejską oraz globalną.
Jeżeli chodzi o strukturę charakteryzującą ten festiwal, to warto zaakcentować, iż konkurs podzielony jest na kilka konkretnych kategorii, do jakich zalicza się następujące sekcje: Panorama, Kinderfilmfest, Perspektive Deutsches Kino, Retrospective: Homage, Konkurs, Międzynarodowe Forum Nowego Kina. Każdy sektor grupuje najświeższe produkcje filmowe o charakterze międzynarodowym. Branetelefonia komórkowa Gdańsk pod uwagę są tak tytuły niszowe, pochodzące z niezależnych produkcji, jak i wielkie hity z powszechnie znanych wytwórni filmowych.
Autor: fizjoterapia Kraków