Podczas charakterystyki najważniejszych wydarzeń kinowych, nie można nie zwrócić uwagi na jeden z najbardziej specyficznych eventów rozrywkowo-kulturalnych, do jakich zalicza się Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji. Jest on oparty na przyznawaniu nagród i wyróżnień na podstawie decyzji podejmowanych przez prestiżowe jury, w skład którego wchodzą nie tylko znani na świecie krytycy kina, ale i aktorzy i artyści, przykładowo Scarlett Johansson. Włochy z filmem od dekad mają mnóstwo wspólnego, a opisywane przedsięwzięcie jest tego najlepszym wyrazem. Nagrodą główną do zdobycia przez nominowane w konkretnych kategoriach produkcje jest Złoty Lew.
Historia Festiwalu Filmowego w Wenecji, to jest Mostra Internationale d’Arte Cinematografica sięga pierwszej połowy minionego stulecia. Dokładniej, w roku 1932 odbyła się pierwsza edycja omawianego przedsięwzięcia, która przetrwała po dziś dzień w niezmienionej formule i nadal cieszy się równie silnym rozgłosem.

Warto wspomnieć, że kiedy festiwal był realizowany pierwszy raz, stanowił on część 18 Biennale Sztuki Współczesnej. Przedsięwzięcie zorganizowano na lido weneckim, a impreza ściągnęła istne tłumy. Szacowano wówczas obecność ponad dwudziestu pięciu tysięcy miłośników kina zebranych w jednym miejscu! Jeżeli chodzi o pierwszą projekcję, jaka ujrzała światło dzienne na tym festiwalu to był to obraz Dr Jekyll i Mr Hyde Roubena Mamoulina. Ponadto, w tej edycji przedstawiono publiczności także kultowe wręcz Ich noce – produkcję Franka Capra oraz Frankensteina Jamesa Whale. Kolejna edycja festiwalu miała miejsce dwa lata później.
Autor: